Kljub temu, da je december po koledarju navadno bil rezerviran za švedski Östersund, so v tem zahtevnem zgodnjem terminu letos pokljuški organizatorji odlično opravili svoje delo. Največ preglavic jim je povzročalo pomanjkanje snega, ki pa ga v teh dneh primanjkuje praktično na vseh biatlonskih prizoriščih. Ta problem so prireditelji iznajdljivo rešili predvsem s shranjenim umetnim snegom, kar je rezultiralo v nemotene in zanimive biatlonske preizkušnje. Vse kar bi si želeli je več gledalcev.
Od 1. pa do 9. decembra se je v šestih tekmovalni dneh, vključno s sredo, ko je moška individualna tekma zaradi megle odpadla, na Rudnem polju zbralo kakšnih 18 tisoč gledalcev. Vseeno pa je to za organizatorje polovičen obisk, saj so upali da bo prišlo vsaj 30 tisoč ljudi.
Generalni sekretar organizacijskega odbora Pokljuka Tomaž Šušteršič za Sportal razmišlja, da je razlog predvsem v ne zimskih temperaturah in do neke mere tudi v slovenskih športnikih. »Res je, tega cilja nismo izpolnili, razlogov za to pa je več. Več smo si obetali od sobote, pa tudi od prve nedelje, ampak v dolinah je zelena zima, s temperaturami nad deset stopinj Celzija in glave zagotovo še niso obrnjene povsem v zimo. Dejavnik je bila najbrž tudi malo šibkejša slovenska ženska ekipa, ki še ni sposobna posegati po kakšnih odmevnih rezultatih«.
Z glavami že na svetovnem prvenstvu
Šušteršič se že ozira proti svetovnemu prvenstvu februarja 2021, ko bo slovensko prizorišče gostilo večje, daljše in še dražje tekmovanje v primerjavi s svetovnim pokalom. Hkrati pa je to čast in velika odgovornost za prireditelje, zato so dela praktično že v polnem pogonu. »Za svetovni pokal bo zagotovo potrebna sprememba režima prometa. Cesto bo treba zapreti za ves promet, razen za shuttle prevoze za gledalce in akreditirana vozila. To bo eden nujnih ukrepov, če bomo želeli dnevno na Pokljuko prepeljati teh želenih 12 do 15 tisoč dnevnih gledalcev.«
Svetovno prvenstvo bo torej pritegnilo veliko več gledalcev. Šušteršič poudarja še, da je razmerje tujih in domačih navijačev, slednjih je na tekmi svetovnega pokala veliko več, popolnoma porušeno. Na svetovnem prvenstvu navadno prevladujejo tujci, to pa pomeni tudi manj vpliva s strani slovenskih navijačev. Generalka pred tem velikim tekmovanjem bo za pokljuške delavce še svetovni pokal januarja leta 2021.
Ključna predvsem rekonstrukcija samega prizorišča
Jasno je, da je svetovno prvenstvo drugačen predvsem pa večji zalogaj za organizatorje. Kakšna dela čakajo upravljavce športnega centra na Rudnem polju Šušteršič odgovarja: »Posegi bodo usmerjeni v dve smeri. Ena je izboljšava stalne infrastrukture, druga pa začasne rešitve, ki jih bomo reševali z mobilno montažno infrastrukturo.«
Prireditelje čaka tudi rekonstrukcija štadiona, s katero želijo zmanjšati hitrost tekmovalcev ob prihodu v cilj in pa delna rekonstrukcija proge. Z njo je namen »pridobiti relativno dolg a ne preveč zahteven vzpon, ki nam trenutno manjka, zato da bi ob njega lahko usmerili gledalce in jih s tem bolj vključili v samo dogajanje. Da tekme ne bi spremljali samo na štadionu.«
Generalni sekretar organizacijskega odbora poudarja še, da bodo vsi posegi v smeri stalnih rešitev takšni, da bodo kasneje služili tudi tekmam svetovnega pokala, zagotovo pa ne potrebujejo tribune za 30 tisoč gledalcev. To začasno potrebo bodo rešili z montažno tribuno. Šušteršič je prepričan še, da je organizacija svetovnega prvenstva odlična priložnost za dodaten razvoj tega športa. »Prvenstvo prinaša neki nov val, nov zagon, nov mejnik pri razvoju biatlona. Ne samo v posamezni državi gostiteljici, upal bi si trditi, da tudi širše. Mi bi si zelo želeli, kot slovenski organizatorji, da ima to prvenstvo vpliv tudi na naše balkanske sosede, da bi ga tudi oni prepoznali kot dobro priložnost zase. Da bi se na neki način okrepile tudi njihove reprezentance. Tudi njim želimo nuditi neko podporo, bodisi s pomočjo v opremi bodisi z znanjem. Želimo si, da se ob Sloveniji rezultatsko dvigne celotna regija.«
Avtor: Nel Daugul