Lanišek: “V finalni seriji sem zelo užival”

Petič v sezoni je šest Slovencev na eni tekmi osvojilo točke svetovnega pokala, le 0,8 točke je za tretjimi stopničkami zaostal Anže Lanišek, ki je bil v Lahtiju izvrsten čestri, sijajna tudi Timi Zajc in Cene Prevc.

Najboljši smučarji skakalci so se iz Romunije že preselili v Skandinavijo, natančneje v Lahti na Finskem, kjer bodo ta konec tedna na sporedu tri tekme svetovnega pokala, prva posamična je že za karavano. Po prvi seriji je bil najboljši od sedmerice Slovencev Timi Zajc, ki je s 125.5 metri in 133,3 točkami zasedal 7. mesto, takoj za njim je bil s 124.5 metri in 132,4 točkami Anže Lanišek, zadovoljen je bil tudi Cene Prevc s 124 metri in 131,0 točkami na 11. mestu. Žiga Jelar je bil znova zelo dober s 121 metri in 124,7 točkami na 18. mestu, jezen je bil Peter Prevc s 120.5 metri in 121,4 točkami, točke pa je na 30. mestu s 119 metri in 118,2 točkami ujel še Domen Prevc. Tik za finalisti je na 33. mestu končal Anže Semenič, ki je skočil 118.5 metrov in je zbral 117,4 točk.

V vodstvu je bil Avstrijec Stefan Kraft s 129.5 metri in 141,1 točkami pred Poljakom Dawidom Kubackim, ki je skočil 127.5 metrov in je zbral 137,4 točk, tretji je bil Nemec Karl Geiger s 128.5 metri in 136,5 točkami.

Finalno serijo je Domen odprl s 121 metri in 238,8 točkami, to pa je bilo dovolj, da se je povzpel do končnega 27. mesta. Peter tudi po finalnem skoku, ki je meril 121.5 metrov ni bil zadovoljen, danes je bilo njegovih 246,2 točk dovolj za končno 18. mesto. Jelar po doskoku pri 118 metrih ni prevzel vodstva, 244,4 točk pa ga je pahnilo na končno 20. mesto.

Cene je kot naš četrti finalist pristal pri 120.5 metrih, z 255,8 točkami pa je bil lahko zadovoljen na končnem 13. mestu, kar je njegova druga najboljša uvrstitev med elito. “Prvi dan v Lahtiju je bil kar dolg. Pet skokov je kar veliko, predvsem zato, ker greš v vsakega maksimalno. Sem zelo zadovoljen, je pa rahlo grenak priokus, ker drugi skok ni bil čisto takšen, kot sem ga sposoben,” je bil vesel srednji Prevc.

Fantastično je nato skočil in doskočil Lanišek, ki je pri 128.5 metrih naredil lep telemark, 272,5 točk pa ga je izstrelilo na 4. mesto, tik pod zmagovalni oder, kjer je v tej sezoni dvakrat že stal. “Lahtija povsem očitno še nisem osvojil, sicer bi zmagal (smeh). Danes moram biti zadovoljen, naredil sem zelo sproščene skoke, sploh v finalni seriji sem zelo užival. So še malenkosti, a to bo prišlo na drugih tekmah,” se je smejalo Lanišku. Takoj za Domžalčanom je zelo dobro nastopil še Zajc, 126 metrov, 268,6 točk pa je bilo dovolj za dvojno slovensko vodstvo, na koncu pa je slednji končal na sijajnem 7. mestu. “Danes so bili “top pogoji”. Naredil sem dva zelo dobra skoka, sedmo mesto je na majhni skakalnici zame več kot vrhunski rezultat,” je bil zadovoljen Zajc.

21. zmage v karieri se je razveselil Kraft, ki je s 129.5 metri in 284,1 točkami še povečal prednost v svetovnem pokalu pred danes na koncu drugim Geigerjem, ki je s 130.5 metri v finalu zbral 279,1 točk, tretji je bil Norvežan Daniel Andre Tande z 273,3 točkami. Glavni trener naših, Gorazd Bertoncelj, je bil zadovoljen prevsem s trojico naših: “Danes zelo dobra ekipna predstava, izpostavil bi predvsem tri. Anže je bil odličen, za malo je zgrešil stopničke, zelo dobra sta bila tudi Timi in Cene. Preostali imajo še kar nekaj rezerv v sami tehniki.”

Jutri bo v Lahtiju na sporedu ekipna preizkušnja z začetkom ob 16. uri. Slovenijo bodo zastopali Cene Prevc, Timi Zajc, Peter Prevc in Anže Lanišek.